Συμμετοχή του CBG Lab στο Συνέδριο DISTRIBUTE 2020

Το Distribute2020, το διεθνές, δυνητικό ανθρωπολογικό συνέδριο που διοργανώνεται από το Society for Cultural Anthropology (SCA) και το Society for Visual Anthropology (SVA), θα διεξαχθεί από την Πέμπτη 7 Μαΐου έως το Σάββατο 9 Μαΐου στις οθόνες των υπολογιστών μας.

Κοινωνικοί ανθρωπολόγοι και κοινωνικοί επιστήμονες από διάφορες χώρες του κόσμου συναντιούνται στην πλατφόρμα του συνεδρίου θέτοντας υπό συζήτηση σύγχρονες θεωρίες, πρακτικές και μορφές διανομής και αναδιανομής (των πόρων, των ανθρώπινων και μη-ανθρώπινων όντων, της γνώσης), αλλά και τις πιθανές συμβολές της ανθρωπολογίας στις σύγχρονες περιβαλλοντικές, πολιτικές και οικονομικές κρίσεις.

Στο πλαίσιο αυτό, το Τμήμα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας (ΙΑΚΑ) και το Εργαστήριο Κοινωνικής Ανθρωπολογίας (ΕΚΑ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, σε συνεργασία με το Culture Borders Gender Laboratory του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και το ερευνητικό πρόγραμμα Anthrobombing (http://ha.uth.gr/index.php?page=soca-research-anthrobombing) διοργανώνουν, τον ελληνικό «κόμβο».

Μαγνητοσκοπημένα πάνελ, στα οποία συμμετέχουν και Έλληνες ανθρωπολόγοι συζητώντας ζητήματα όπως η διάχυση της ανθρωπολογικής γνώσης εκτός ακαδημίας, οι κοσμο-πολιτικές των ανταλλαγών και αποκλεισμών στις θάλασσες, η αναδιανομή των ρούχων σε συνθήκες κρίσης, αλλά και live συζητήσεις που εστιάζουν και προσεγγίζουν πτυχές της συνθήκης της πανδημίας και ένα virtual dinner-party θα αποτελέσουν την αφορμή για μια δυνητική συνάντηση της ελληνικής ανθρωπολογικής κοινότητας, σε επικοινωνία πάντα με το ευρύτερο πρόγραμμα του Distribute 2020. Μια ευκαιρία να βρεθούμε και να επικοινωνήσουμε προβληματισμούς και σκέψεις από αυτή τη δύσκολη περίοδο εγκλεισμού.