A’ Κύκλος Διαδικτυακών Εκπαιδευτικών Σεμιναρίων ΕΘΝΟΓΡΑΦΕΙΝ / Κριτικοί διάλογοι, επιστημολογικές προκλήσεις, εμπειρίες πεδίου, δημιουργικά κείμενα

Η Λέσχη Εθνογραφίας-Εργαστήριο Μελέτης του Πολιτισμού, των Συνόρων και του Κοινωνικού Φύλου,
διοργανώνει Κύκλο Εκπαιδευτικών Σεμιναρίων με τίτλο:

Συντονισμός
Φωτεινή Τσιμπιρίδου – Ιωάννης Μάνος

«Οίκοι/ανήκει. Δεοντολογία, μεθοδολογία, επιστημολογία»

Ομιλήτρια: Νένη Πανουργιά
Αναπλ. Καθηγήτρια Ανθρωπολογίας,
Columbia University, Νέα Υόρκη

Παρασκευή 23/4/2021, 17:00-19:00

Πλατφόρμα Zoom: https://zoom.us/j/8954478253
Meeting ID: 895 447 8253

Μόνο όσοι/ες επιθυμούν βεβαίωση παρακολούθησης, μπορούν να εγγραφούν στην παρακάτω Google form:  https://forms.gle/FgrPEBMCg5dLZQ3L6

Νένη Πανουργιά /Σύντομο βιογραφικό σημείωμα

Η Νένη Πανουργιά είναι ανθρωπολόγος, υπεύθυνη του Προγράμματος Justice in Education και Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Εκπαίδευσης Φυλακών (Prison Education Program) στο Πανεπιστήμιο Columbia της Νέας Υόρκης. Διδάσκει εθελοντικά σε φυλακές στην Νέα Υόρκη.

Έχει διδάξει στα πανεπιστήμια Princeton, NYU, Rutgers, The New School for Social Research, και ως Επισκέπτρια στον βαθμό του Τακτικού Καθηγητή στο Πανεπιστήμιο των Παρισίων, Paris VIII, St. Denis. Εχει λάβει υποτροφίες γιά το ερευνητικό της έργο από το Κέντρο Ανωτάτων Μελετών για το Ολοκαύτωμα στην Washington, DC, το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Princeton, το Ohio State University, και το Πανεπιστήμιο Columbia, μεταξύ άλλων. Είναι μέλος της Ακαδημίας Επιστημών της Νέας Υόρκης και Συντάκτρια του περιοδικού Anthropology and Humanism.

Το πρώτο της βιβλίο Fragments of Death, Fables of Identity. An Athenian Anthropography έλαβε το Μέγιστο Βραβείο της Κριτικής Επιτροπής της Διεθνούς Εταιρείας Εθνοϊστορίας (1996) και το Βραβείο Λαογραφίας του Chicago (1997). Ο συλλογικός τομος που επιμελήθηκε με τον George Marcus Ethnographica Moralia. Experiments in Interpretive Anthropology κυκλοφόρησε από το Fordham University Press το 2008. Το βιβλίο της Dangerous Citizens. The Greek Left and the Terror of the State κυκλοφορεί από τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Fordham (2009, και www.dangerouscitizens.columbia.edu) και στα ελληνικά από τις εκδόσεις Καστανιώτη (Επικίνδυνοι Πολίτες. Η ελληνική αριστερά και η κρατική τρομοκρατία, 2013) και έχει αποσπάσει τα βραβεία PROSE (2010), Victor Turner Prize in Ethnographic Writing (American Anthropological Association, 2011) και Edmund Keeley Prize (Modern Greek Studies Association, 2011).

Το πιο πρόσφατο βιβλίο της, Λέρος. Η γραμματική του εγκλεισμού που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Νεφέλη το 2020, είναι ένα εκδοτικό πείραμα που περιλαμβάνει πολλαπλά μέσα επικοινωνίας με τον αναγνώστη και πραγματεύεται την κατάσταση εγκλεισμού ως βασική υποδομή του κράτους. Άρθρα της για την εθνογραφική θεωρία, την νεοκλασική αρχιτεκτονική στην Ελλάδα, την βιοπολιτική και το σώμα, την εννοιολόγηση της ζωής και του θανάτου σε νοσοκομεία αλλά και στα στρατόπεδα πειθαρχημένης διαβίωσης, για τον ρατσιστικό λόγο στην Ελλάδα, και για την κρατική βία, καθώς και συνεντεύξεις της με κορυφαίους ανθρωπολόγους έχουν δημοσιευθεί σε διάφορα επιστημονικά περιοδικά και εφημερίδες, όπως  angelaki, re-public, Public Culture, Anthropology and Humanism, Anthropological Theory, Τα Νέα, Ο Πολίτης, Τετράδια Ψυχιατρικής, και άλλα. Ζεί στην Νέα Υόρκη και την Αθήνα. Η καινούργια της έρευνα «COVID-19 και η κατάσταση εγκλεισμού» χρηματοδοτείται από το Mellon Foundation και διεξάγεται συλλογικά με πρώην φυλακισμένους στις φυλακές της Νέας Υόρκης.

1ος Κύκλος Εκπαιδευτικών Σεμιναρίων

ΕΘΝΟΓΡΑΦΕΙΝ/Κριτικοί διάλογοι,  επιστημολογικές προκλήσεις, εμπειρίες πεδίου, δημιουργικά κείμενα.

Με αφετηρία τον προσωπικό και ενσώματο τρόπο βίωσης της εθνογραφικής έρευνας, την ανάγκη για αναστοχασμό και την αναζήτηση για μία αποτελεσματική αφήγηση, που μπορεί να ακολουθεί τους συμβατικούς τρόπους ανθρωπολογικής γραφής, ή να βασίζεται σε μία πειραματική μορφή, ως μία «εθνογραφία με άλλο δημιουργικό τρόπο», το σεμινάριο διερευνά πτυχές και εμπειρίες της εθνογραφικής πρακτικής και της σύνθεσης του εθνογραφικού κειμένου, ή άλλου οπτικοακουστικού τρόπου, με τον οποίο παρουσιάζονται τα αποτελέσματα της έρευνας.

Μας απασχολούν ζητήματα όπως:

• οι τρόποι, με τους οποίους διαμορφώνονται η εθνογραφική γνώση και η ανθρωπολογική θεωρία μέσα από τις εμπειρίες της συνάντησης με και (σ)το πεδίο
  • οι προκλήσεις, οι συγκρούσεις και οι ηθικοί προβληματισμοί, σε προσωπικό και επαγγελματικό επίπεδο, σχετικά με το πεδίο, αλλά και σε σχέση με το θεωρητικό πλαίσιο αναφοράς, την ιστορική συγκυρία, την κοινωνική και πολιτική συνθήκη
  • οι μνήμες και οι ενσώματες πτυχές της έρευνας, οι οποίες  μπορούν να εισαχθούν ως εθνογραφικά δεδομένα στους τρόπους αφήγησης και να συμβάλουν στο μετασχηματισμό της αυστηρής επιστημονικής μελέτης σε απολαυστική αυτοβιογραφική διήγηση
  • πώς προχωρά  η σχέση του/της ερευνητή/τριας με τους ανθρώπους που μελέτησε, όταν τελειώνει η έρευνα;
  • για ποιους γράφουμε, τελικά, τις εθνογραφίες μας και ποιοι/ες θέλουμε να μας διαβάζουν;

Στόχος του σεμιναρίου είναι να συμβάλει σε μία κριτική και διεπιστημονική συζήτηση για τη θεωρία και πρακτική της εθνογραφίας, την επιστημολογία της έρευνας, τη σημασία της ενσώματης εμπειρίας, αλλά και τους τρόπους διάχυσης της παραγόμενης ανθρωπολογικής γνώσης στο ακαδημαϊκό και μη-ακαδημαϊκό κοινό. Η ανθρωπολογική μελέτη, ως ερευνητική πρακτική και ως πολιτική γραφής που εμπεριέχει την κριτική αποτίμηση, την ενσυναίσθηση, τον αναστοχασμό και την αυτοαναφορικότητα,  αναδεικνύει τη σημασία της πολυτροπικής ανάλυσης του τοπικού για την κατανόηση του γενικού.

Ομιλίες 1ου κύκλου του ΕΘΝΟΓΡΑΦΕΙΝ:

Νάντια Σερεμετάκη,
Καθηγήτρια Ανθρωπολογίας, 2 Απριλίου 2021, (17:00-19:00)

Νένη Πανουργιά,
Καθηγήτρια Ανθρωπολογίας (Columbia University), 23 Απριλίου 2021, (17:00-19:00)

Δημήτρης Δαλάκογλου,
Καθηγητής Ανθρωπολογίας, Vrije University Amsterdam),14 Μαΐου 2021, (17:00-19:00)