Online εκδήλωση: Ο πολιτισμός & ο κινηματογράφος στη διαμόρφωση της Ευρωπαϊκής ταυτότητας: η ματιά της Ελλάδας

Διοργανωτής: Balkans Beyond Borders

Ανοιχτή συζήτηση με θέμα: «Οι πολιτισμικές προκλήσεις της σημερινής Ευρώπης και ο ρόλος του κινηματογράφου στη δημιουργία της ταυτότητας και ευρωπαϊκής συνείδησης: Η ματιά από την Ελλάδα». Η συζήτηση θα διεξαχθεί στα Ελληνικά
Ομιλητές πάνελ:
• Λυδία Παπαδημητρίου, Reader (Associate Professor) in Film Studies Liverpool John Moores University • Ηλίας Παπαγιαννόπουλος, επίκουρος καθηγητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Πανεπιστημίου Πειραιώς • Πέτρος Σεβαστίκογλου, σκηνοθέτης και καθηγητής κινηματογράφου στο Εθνικό Θέατρο • Άννα Κασιμάτη, υπεύθυνη για το υπο-πρόργαμμα MEDIA του Προγράμματος Δημιουργική Ευρώπη • Κωνσταντίνος Αϊβαλιώτης, διδάκτορας Οπτικής Ανθρωπολογίας & ιδρυτικό μέλος-διευθυντής του οργανισμού ETHNOFEST και του ομώνυμου φεστιβάλ

Συντονίζει: Ελένη Σιδέρη, επίκουρη καθηγήτρια του τμήματος Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών και μέλος του Εργαστηρίου Πολιτισμού, Συνόρων του Κοινωνικού Φύλου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

** Τη συζήτηση μπορούν να παρακολουθήσουν μέσω zoom έως 50 φοιτητές, καθώς και να υποβάλουν τις ερωτήσεις τους στο τέλος της συζήτησης. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας μετά από την εκδήλωση ενδιαφέροντος στη φόρμα https://forms.gle/Rp9apMbVQa4nXRdR6

Περιεχόμενο:
Ο πολιτισμός διαδραμάτιζε ανέκαθεν σημαντικό ρόλο στη δημιουργία της ταυτότητας στους λαούς και θεωρήθηκε ακρογωνιαίο στοιχείο δημιουργίας ταυτότητας και ενότητας στην Ε.Ε. Έχει συμβάλλει ο κινηματογράφος στη δημιουργία κοινής ευρωπαϊκής συνείδησης; Υπάρχει σχέση μεταξύ των ευρωπαϊκών ταινιών και της ευρωπαϊκής ταυτότητας; Ποιος ο ρόλος και ο αντίκτυπος των ταινιών μικρού μήκους στη διαμόρφωση ευρωπαϊκής συνείδησης και στην έναρξη διαλόγου; Αναζητά ο σύγχρονος Ευρωπαίος ευρωπαϊκές κινηματογραφικές παραγωγές ή ταινίες μικρού μήκους; Υπάρχει πρόσβαση; Σε μία εποχή που η δύναμη της εικόνας κυριαρχεί στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ποιος ο ρόλος του πολιτισμού και ποια η θέση του σε αυτή τη νέα πραγματικότητα;Η συζήτηση θα διεξαχθεί στο πλαίσιο των παράλληλων δράσεων του 11ου Balkans Beyond Borders Short Film Festival “Athens Edition” στις 4-6 Δεκεμβρίου. Μέρος των σκοπών του Balkans Beyond Borders είναι η προώθηση του διαπολιτισμικού διαλόγου σε βαλκανικό και πανευρωπαϊκό επίπεδο καθώς και η προαγωγή της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης μέσα από την ανάδειξη του πολιτισμού και τη συνεργασία φορέων του πολιτισμού και της κοινωνίας των πολιτών. Το ΒΒΒ έχει δημιουργήσει ένα δίκτυο ακαδημαϊκών συνεργατών στα Βαλκάνια, στην Ευρώπη και Παγκοσμίως και η παρούσα εκδήλωση έχει στόχο να φέρει σε επαφή ακαδημαϊκούς επιστήμονες από Πανεπιστήμια της Ελλάδας και επαγγελματίες του χώρου του κινηματογράφου και του πολιτισμού αλλά και νέους φοιτητές σε μία ανοιχτή συζήτηση για το μέλλον της Ευρώπης και τον πολιτισμό της.